KERSTRACE 2023

16 december 2023

Nadat Cees Saaman vorig jaar afscheid had genomen als beheerder van de jachtclub Colijnsplaat en zo ook vrijwel het gehele Goofies organisatieteam, werd er gevreesd dat dat het einde van de befaamde Kerstrace betekende.
Gelukkig stonden er toch een paar personen op die de organisatie op zich wilden nemen. Ook Remco, die nieuwe beheerder van het restaurant, verleende zijn medewerking voor de apres-sail activiteiten. De 30e Kerstrace werd aangekondigd.

Tot een week vóór de start bleef het aantal inschrijvers steken op slechts 12. Gelukkig liep dat toch op tot 28 schepen in de laatste dagen. (op de dag zelf kwam er nog één bij)

De bemanning van de “Ondine” bestaat vandaag uit Izaäk, Koert, Alexander en Lien. Allen zijn op tijd aanwezig, koffie met koek zoals gebruikelijk, de boot vaarklaar maken en om 11:00 is palaver. Daar blijkt dat de nieuwe organisatie nog niet geheel bekend is met de wijze waarmee een wedstrijdbaan wordt aangekondigd. Veel verwarring, is het nu BB of SB ?? Niet onbelangrijk. Ze denken dat het een goed idee is om niet een gewoon rondje plaat te varen, zoals gebruikelijk bij de Kerstrace, maar om een extra lus in de baan te leggen. De genoemde boei R36 blijkt op de kaart R36-H1 te zijn. Bij navraag, als iedereen al aan boord is, blijkt dat het R26 moet zijn. Ze gaan het omroepen via de marifoon.

De weersvoorspelling: droog, 9gr C, wind ZW 11-14Kn. Bij de start miezert het licht en staat er niet meer dan 8kn wind. Laag water 11:37u, dus de gehele middag opkomend tij.
Black label (Spirit 24) en Midas (Ocean 22) starten om 12:00u als eerste, Spotgaai 7 minuten later en wij weer 7 minuten later als 4e, samen met Fast One (Sun Fast 26)
Op basis van de weersverwachting en de kleinere bemanning hebben we gekozen voor Genua 2. De eerste ton (R15/SvC2) is net niet te bezeilen en we moeten een paar slagen maken. Midas wordt al ingehaald vóór de eerste boei. Wij worden op onze beurt ingehaald door Lecas, die kort na ons is gestart, maar hoger en sneller loopt. Na de boei gaat de spinaker erop, de wind trekt aan tot 11kn. We lopen iets in op Spotgaai. We zien dat Lecas doorvaart na de R32 richting R34. Zijn hebben de baanwijziging kennelijk niet meegekregen. Spotgaai besluit terug te kruisen naar de R26 via de noordzijde van het vaarwater, zo ook de Boeboe, die nog altijd achter ons ligt. Ze verwachten daar minder stoom tegen. Wij maken langere slagen, als eerste die naar de zuidzijde van de Roompot. Dat blijkt goed uit te werken, al snel liggen wij voor op Spotgaai. Wij ronden de R26 als 2e, maar we zien de snelle schepen, die ver achter ons zijn gestart snel naderen. Spi gaat er weer op. Pal voor de wind. Voordat we bij de R 23 zijn worden we al voorbij gelopen door de grote 40-voeters. Het wordt voor ons  een wedstrijd in een wedstrijd tussen de tegenstanders  die wij normaal ook treffen in de Goofies, Ongemeten B. Tot de R27 kan de spi erop blijven. Na de OZ1 weer een aantal slagen aan de wind in de Overloop van Zierikzee. Spotgaai en Boeboe lijken naderbij te komen, maar ook in het rak SvC11 tot de finish blijven wij ze voor. Black Label inlopen lukt ons net niet, ze gaan iets minder dan 2 min. voor ons over de streep.
We eindigen uiteindelijk op de 18e plaats, met daarbij de aantekening dat er schepen in de uitslag staan die waarschijnlijk de verkeerde baan hebben gevaren, omdat ze de wijziging via de marifoon niet hebben meegekregen. Lecas heeft dat netjes gemeld en is uit de uitslag genomen.

Kort filmpje op Youtube: